Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawniejszy proces decyzyjny w organie nadzorczym spółki

27 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Jakub Kutyła

Rada nadzorcza może podjąć uchwałę w sprawach nieobjętych proponowanym porządkiem obrad, jeżeli żaden z jej członków biorących udział w posiedzeniu się temu nie sprzeciwi. To rozwiązanie może zdyscyplinować członków rady do udziału w posiedzeniach, ale w razie konfliktu może być również wykorzystane przeciwko nim.

Nowy artykuł 389 § 3 Kodeksu spółek handlowych (KSH) dopuszcza możliwość podjęcia przez radę nadzorczą uchwał w sprawach nieobjętych porządkiem obrad zaproponowanym w zaproszeniu na posiedzenie. Przesłanką takiego działania jest brak sprzeciwu któregokolwiek z członków organu nadzoru biorących udział w posiedzeniu. Domyślając się intencji ustawodawcy, miał on na celu zapewnienie płynności posiedzenia, decyzyjności, czy też rozstrzygnięcia ad hoc pilnej kwestii. Z drugiej strony, do porządku prawnego wprowadzony został instrument stwarzający pole do nadużyć zwłaszcza w spornych sytuacjach.

Jakie szanse?

Na pierwszy rzut oka regulacja stwarza jedynie szanse – dąży do wyeliminowania nieobecności członków rady nadzorczej na posiedzeniach, czy też mówiąc wprost i trzymając się postulatu ustawodawcy – aktywizuje, czy też przymusza członków rady nadzorczej do udziału w posiedzeniach, eliminując pewnego rodzaju patologie związane z uporczywym ich omijaniem. Niejednokrotnie zdarzało się tak, że członek rady nadzorczej po zapoznaniu się z porządkiem obrad posiedzenia stwierdzał, że nie jest on dla niego interesujący wobec czego nie stawiał się na posiedzeniu, z  myślą, że nic poza agendą się nie wydarzy.

Poza tym, nie było też przepisu, który zasiewałby w głowie takiego członka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12481

Wydanie: 12481

Spis treści

Zamów abonament